Jak zrobić sushi w domu?
Do zrobienia sushi w domu potrzebne są odpowiednie składniki i narzędzia, takie jak ryż do sushi, liście algowe, surowa ryba, ogórek, awokado i inne składniki według uznania oraz bambusowa mata do sushi, która pomaga w zwijaniu rolady. Choć zrobienie sushi w domu może wymagać trochę praktyki, jest to bardzo dobry pomysł na smaczne danie na każdą okazję.
Opublikowano: 17.01.2023

Jak zrobić sushi w domu krok po kroku?

Do zrobienia sushi w domu potrzebne są następujące składniki:

 • ryż do sushi,
 • woda,
 • ocet ryżowy,
 • cukier,
 • sól,
 • surowa ryba (np. łosoś),
 • nori (liście algowe),
 • inne składniki według uznania (np. awokado, ogórek, jajko itp.).

Ryż do sushi należy ugotować według instrukcji na opakowaniu. W trakcie gotowania ryżu należy wymieszać ocet ryżowy, cukier i sól w małym garnku. Gdy ryż jest gotowy, można przełożyć go do dużej miski. Następnie należy wlać do niego mieszankę octu ryżowego i dokładnie wymieszać. Gdy ryż będzie stygnąć, należy ułożyć arkusz nori na bambusowej macie. Zimny ryż nałożyć na arkusz nori, pozostawiając 1 cm wolnego miejsca na górze arkusza. Następnie położyć na nim wybrane składniki. Za pomocy maty zwinąć sushi, tworząc rolkę. Pokroić ją na kawałki, podawać z sosem sojowym i wasabi.

Jak zrobić dobry ryż do sushi?

Podczas przygotowywania sushi w domu ważne jest, aby używać odpowiedniej jakości ryżu, który jest specjalnie przeznaczony do tego celu. Ryż do sushi przed gotowaniem należy przelać wodą kilkakrotnie, aż będzie przejrzysta. Następnie odcedzić i zostawić ryż do namoczenia przez co najmniej 30 minut. Po namoczeniu ugotować ryż w proporcji 1:1,5 ryżu do wody. Gdy zacznie się gotować, zmniejszyć ogień i gotować przez kolejne 18-20 minut na małym ogniu, aż woda zostanie wchłonięta. Nie mieszać ryżu podczas gotowania. Gdy ryż jest gotowy, zdjąć z ognia i pozostawić do ostygnięcia przez co najmniej 10 minut. W międzyczasie przygotować mieszankę octu ryżowego, cukru i soli. Po ostygnięciu ryżu przełożyć go do miski i delikatnie wymieszać z przygotowana mieszanką. Pozostawić ryż do ostygnięcia przed użyciem w sushi.

Jak zrobić sushi w tempurze w domu?

Aby zrobić sushi w tempurze w domu, oprócz wymienionych powyżej składników, potrzebna będzie też mąka kukurydziana (tempurako), jajko oraz olej do smażenia. Po pocięciu rolki na małe kawałki należy wymieszać w misce mąkę kukurydzianą z jajkiem. Każdy kawałek obtoczyć w mieszance i smażyć na rozgrzanym oleju przez około 2-3 minuty z każdej strony, aż będzie złociste i chrupiące. Na koniec osuszyć sushi z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku.

Jak zrobić sushi bez nori?

Sushi tradycyjnie jest robione z nori i ryżu, jednak istnieje kilka alternatywnych sposobów na zrobienie sushi bez nori. Można użyć innych składników, takich jak papryka, sałata czy ogórek. Można zrobić również sushi sałatkowe, składające się z pokrojonych składników do tradycyjnego sushi. Można też zrobić sushi w formie kul, zwane onigiri. Ciekawym rozwiązaniem może być też użycie papieru ryżowego zamiast nori, który jest dostępny w sklepach z produktami azjatyckimi.

Jak zrobić sushi bez maty bambusowej?

Warto pamiętać, że maty bambusowe są przydatne do zwijania sushi w domu, ponieważ pomagają utrzymać odpowiedni kształt rolki, jednak istnieją też inne sposoby na zrobienie sushi. Alternatywą może być np. folia spożywcza, papier śniadaniowy lub ręcznik papierowy.

Jak zrobić domowy imbir do sushi?

Aby przygotować imbir do sushi, potrzebujesz:

 • świeży kawałek imbiru (ok. 1/4 szklanki startego)
 • 1 łyżeczka soli
 • 1 łyżeczka cukru

Po zorganizowaniu składników postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Umyj i obierz imbir.
 2. Starty imbir umieść w misce.
 3. Dodaj sól i cukier, dokładnie wymieszaj.
 4. Odstaw na 10 minut, aby imbir zmiękł i nabrał smaku.
 5. Gotowy imbir jest teraz gotowy do użycia do sushi.

Uwaga: imbir jest pikantny, więc używaj go z umiarem. Możesz dodać więcej cukru lub soli, jeśli chcesz.